Vrste radnih sporova
Prema odredbama Zakona o mirnom rješavanju radnih sporoca, radni spor je spor koji je nastao u ostvarivanju prava iz rada i po osnovu rada između zaposlenog i poslodavca, odnosno spor koji je nastao povodom povrede prava iz rada i po osnovu rada ili zaštite kolektivnih interesa između sindikata i poslodavca ili udruženja poslodavaca.
Radni spor je i spor nastao povodom ostvarivanja prava na uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje radi ostvarivanja prava na penziju.
Kolektivni radni sporovi
Prema odredbama navedenog zakona radni sporovi mogu biti kolektivni i individualni.
Kolektivni radni spor može biti interesni i pravni.
Kolektivni interesni radni spor je spor koji nastaje u procesu pregovora, zaključivanja ili izmjena i dopuna kolektivnog ugovora.
Kolektivni pravni radni spor je spor koji nastaje u vezi sa primjenom zakona, kolektivnog ugovora ili opšteg akta poslodavca ili u vezi sa ostvarivanjem prava zaposlenih na sindikalno organizovanje, prava na štrajk, kao i prava zaposlenih na informisanje i konsultovanje.
Strane u kolektivnom interesnom radnom sporu su:
1) grupa zaposlenih, koju predstavlja sindikat ili izabrani predstavnici, i
2) poslodavac ili udruženje poslodavaca, koji su uključeni u kolektivno pregovaranje.
Strane u kolektivnom pravnom radnom sporu su:
1) grupa zaposlenih, koju predstavlja sindikat ili izabrani predstavnici, i
2) poslodavac ili udruženje poslodavaca kod kojeg je spor nastao u postupku primjene zakona, kolektivnog ugovora ili drugog propisa.
Individualni radni spor
Individualni radni spor je spor koji nastaje između zaposlenog i poslodavca povodom ostvarivanja prava i obaveza koje proizilaze iz radnog odnosa, zakona, kolektivnog ugovora i drugog propisa.
Strane u individualnom radnom sporu su zaposleni i poslodavac kod kojeg je zaposlen podnosilac predloga za mirno rješavanje radnog spora.